זהו גורם מתפעל פנסיוני (סליקה פנסיונית)

השינוי התרחש לא מזמן. עד לפני כמה שנים, פעלו עדיין כל המעסיקים בישראל, בכל הקשור לנושאי הפנסיה, באופן לא מוגדר, כל אחד על פי בחירתו.

לא היה שום חוק שחייב אותם לדרך מסוימת, שניתן לפקח עליה או להטיל סנקציות במקרים שבהם לא פועלים לפיה. ב-2016 המצב השתנה לחלוטין. אם עד אותה שנה ביצעו את ההפקדות לפנסיה באופן שניתן להגדירו כפיראטי כמעט, כלומר כל מעסיק על פי שיקול דעתו, אם על ידי סוכן מקורב או מישהו ממחלקת הכספים שלא עבר הכשרה ראויה, הרי שמאז שהשתנה החוק כבר לא ניתן להתנהל באופן כזה. המעסיקים, וגם העובדים, שהתקשו לעקוב אחרי ההפקדות השונות ולוודא שאמנם בוצעו, נדרשים כעת לעמוד בסט מחמיר של תקנות. לא עוד חיוב של העובדים להסתמך על סוכן של החברה. לא עוד פרטים לא ברורים בתלוש השכר. העובדים יכולים היום לעקוב בצורה הרבה יותר טובה אחר ההפקדות, לוודא שלא נעשו טעויות, וכל זה נובע מכך שמשרד האוצר מחייב למעשה כל חברה המעסיקה 20 עובדים ומעלה לעבוד מול גורם מתפעל חיצוני. מדובר בגוף שתפקידו לבצע עבור החברה את ההפקדות הפנסיוניות, לשמור על סדר בכל הקשור לריכוז הדוחות השונים, וחשוב מכל – לבצע מעקב מתמיד אחרי שיוך ההפקדות.

פנסיוני
יש לדאוג לעתיד העובדים

לא כל המתפעלים הפנסיונים נולדו שווים

בעקבות השינויים בחוק, קמו בישראל גופים שונים שמגדירים עצמם כמתפעלים פנסיוניים. כבר ממבט ראשון, ניתן להבחין שלא לכולם רמת מקצועיות זהה, או ניסיון בעל ערך. עם זאת, גופים אחדים, וביניהם למשל חברת אדן (e-d-n), מציעים למי שישכור את שירותיהם סט מקיף של כלים שבלי ספק יסייע בידו לעמוד בדרישות החוק, ובה בעת יאפשר לעובדים עצמם שקיפות ביחס לכספים השייכים להם. אם נסקור מה מציע מתפעל פנסיוני מן השורה הראשונה, נגלה מספר תחומים מרכזיים. קודם כל, המתפעל הפנסיוני מחויב להעביר משוב מפורט ללקוח שלו, כלומר למעסיק, שבו ניתן למצוא במרוכז נתוני בקרה ומעקב מן הגוף המוסדי, שאליו מגיעים כספי הפנסיה. זהו נושא חשוב במיוחד במקרה ומתקיימת אי עמידה בתשלום, מכל סיבה שהיא, ועל כך עוד, בהמשך. ברוב המקרים מדובר כמובן על טעות בתום לב, או בלבול כלשהו, אבל גם דברים חמורים מכך יכולים להתרחש. המעסיק, על כל פנים, מקבל תמונת מצב מלאה, בזמן אמת, לגבי מצב ההעברות.

 

לקבל את ההצעות הטובות ביותר

מעבר לזאת, מוטל על המתפעל הפנסיוני לעדכן את המעסיק בכל סיטואציה שבה מתאפשרת הנחה כלשהי בדמי הניהול, או כאשר נוצר הסדר מעסיקים שמייעל או מוזיל את כל מה שקשור בקופה הפנסיונית. במובן זה, מתפקד המתפעל הפנסיוני כמי שאחראי על רווחת העובדים. בעבר היו מקרים רבים שבהם לא היו העובדים (ולעתים גם המעסיק) מודעים לכך שהם מפספסים הזדמנות לחסוך את כספם בתנאים עדיפים – וגרוע מכך: לעתים היה הסוכן עצמו מרוויח ממצב עניינים כזה. כעת מדובר בעבירה על תקנות החוק. לכן כדאי למעסיק לבחור מעסיק פנסיוני אמין שמסוגל לעקוב באופן מלא אחרי שינויים בשוק הקופות הפנסיונית ולהתאים את צרכי העובדים לחסכונות המוצעים להם. בנוסף, מחויב המתפעל הפנסיוני ליידע את כל מי שיש לו צד בכך בכל מה שקשור ביתרות הפיצויים של עובדי העסקים. כלומר, המעסיק, שלא תמיד מודע בהכרח לחובתו לכל עובד בכל סיטואציה, רשאי לפנות למתפעל הפנסיוני, על מנת לקבל ממנו משוב רלבנטי.

גרף פיננסי
תן לחברה מוסמכת לעשות עבורך את העבודה

צמצום שגיאות ומניעת נזקים

מעבר לחובות המוטלות עליו, כדאי לבחון אחת לאחת מהן הפעולות עליהן אמון המתפעל הפנסיוני. לפני הכול, המתפעל הפנסיוני הוא מי שמעביר את קובץ הדיווח המאובטח לקופות, מה שמכונה גם "שידור המידע". הדבר נעשה לאחר שמתבצע אישור מסודר של הסכומים, והכסף עצמו מועבר. המידע המופיע בקובץ כולל בין השאר הודעה על סכום העברה, מספרי אסמכתא ותאריכי ערך.  באופן מתבקש, מטפל המתפעל הפנסיוני בהעברה של כל משוב שמגיע מן הגופים המוסדיים, אל המעסיק. במקרים רגילים, קליטת המשוב נעשית על פי לוח זמנים שוטף, כלומר באופן שבועי, חודשי ושנתי. נושא קריטי במיוחד הוא דוח השגויים – דהיינו, מעקב אחרי כל טעות מכל סוג שנעשתה בעת העברת הכספים או הדיווח. אם יכול הגורם המתפעל גם לטפל במה שהניב את הפרט השגוי או החריג, עליו לעשות זאת, ובכל מקרה אחר הוא מחויב לייצר מסמך שמאפשר למעסיק או לעובד לעקוב אחר שגיאות ולמנוע אותם. כידוע, מחירן של שגיאות בתחומי החיסכון הפנסיוני יכול להיות עצום, שכן שגיאות, אפילו קטנות, עלולות להצטבר במשך שנים, לגרום לעובד הפסדים ולפגוע בו פגיעה ממשית.  

 

אבטחה ברמה גבוהה

סעיף אחרון, מובן מאליו, אך חשוב מאין כמותו, הוא סעיף העברת הכספים בפועל. המתפעל הפנסיוני הוא זה שאמון על ההעברה עצמה, לפי הדרך שבה הוחלט לבצעה: אם בהעברה בנקאית, באמצעות המחאה, מסלקה, כרטיס אשראי, או כל אפשרות חוקית אחרת. לעתים מדובר על שיטת העברה שמשלבת מספר אופנים, ומייצרת אתגר גדול יותר למעקב עבור הגורם המתפעל. כמו בכל דבר שנוגע לכספם של חוסכים, על הגורם המתפעל לעשות כל שביכולתו על מנת לשמור על בטחון ההעברה, לוודא שהיא מאובטחת ומוגנת מפני פריצה או גניבה של גורמים זרים, וכמו כן מפני זיופים וסכנות אחרות. כאשר מדובר בהעברות אלקטרוניות, ועל כך מדובר בדרך כלל, לעולם אי אפשר להיות זהירים מדיי.

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *