חברות סליקה וכרטיסי אשראי ישראליות

הפרטים הקטנים מאחורי הכרטיס הגדול

רובנו משתמשים בכרטיסי אשראי בלי להשקיע בכך שניה של מחשבה. כלומר, תהליך בחירת הכרטיס, הפעלתו, וכן הלאה, עשוי לדרוש מאתנו משאבים לא מעטים, אך מרגע שהכיס בכיסנו, נראה לנו שמדובר בדבר טבעי לגמרי. ממש איבר בגופנו. למעשה, כרטיס הפלסטיק הצבעוני שנח בארנק שלנו, הוא מעין קצה קרחון, שמאחוריו עולם בירוקרטי שלם. הדבר נכון לגבי כרטיס אשראי של כל חברת כרטיסי אשראי גדולה, ובמיוחד כאשר מדובר בכרטיס של ישראכרט. ישראכרט בע"מ, כפי שיודע ודאי כל אחד, היא חברת כרטיסי האשראי הגדולה בישראל. על החברה עצמה לא צריך לדעת כמעט כלום על מנת להשתמש בשירותיה, כלומר בכרטיס שהיא מנפקת, אבל כמו בכל תחום – ידע הוא כוח. ולכן, כל אינפורמציה שתהיה לנו על החברה שהלוגו שלה מעטר את הכרטיס, רק יוסיף.

 

לידתו של כרטיס האשראי

לפעמים נדמה לנו שכרטיסי האשראי היו תמיד כאן, אולי אפילו הקדימו את המזומן ואת סחר החליפין. אך זוהי כמובן טעות – רק בשנות החמישים נכנס כרטיס האשראי, כפי שאנחנו מכירים אותו, לשימוש פעיל בארצות הברית. הצלחתו הייתה גדולה, ונתח השוק שתפסו כרטיסי האשראי השונים, בארצות הברית ובעולם כולו, הלך ותפח. מדובר בסך הכול בכרטיס פלסטיק המכיל שבב או פס מגנטי, שמאפשר את זיהויו. מאפייניו של הפס המגנטי מעניינים מאוד, גם לצרכן שאינו מבין דבר בפיזיקה: זהו חיבור של הרבה מאוד מגנטים זעירים, שהוטבעו בתוך דבק. לכל מגנט כזה יש בעצם שני קטבים (כל ילד ששיחק אי פעם במגנט מכיר אותם) – קוטב צפוני וקוטב דרומי. לפי שהדבק מתייבש מעבירים מעל הפס מגנט רב כוח, שמיישר את כל המגנטים הזעירים בצורה אחידה. כך נוצרים בעצם שלושה פסים של מידע, שאותם מזהה ה"קורא". חשוב להוסיף בסוגריים שרוב הקוראים מסוגלים לקרוא רק פס אחד, אבל שני הפסים הנוספים מאפשרים, במקרים מיוחדים, הוספה של מידע זמני, או מניעת זיוף.

כרטסיי אשראי

הגודל כן קובע

מעבר לפס עצמו, גם לגודל הכרטיס יש תקן, כך שכל חברה מחוייבת לייצר כרטיס בממדים זהים. בישראל, כמו במדינות רבות אחרות בעולם, המודל הנפוץ ביותר של כרטיסי אשראי ידוע בשם "כרטיס אשראי מתגלגל". זהו כרטיס שבו לא מחייבים את הלקוח באופן אוטומטי בסכום שבו השתמש, אלא מאפשרים לו לשלם רק סכום מסוים, שמגיע לתקרה מסוימת, בשעה שיתר התשלום נדחה למועד מאוחר יותר, כלומר מתגלגל במורד מסדרון הזמן. במלים אחרות – מדובר במסלול אשראי גמיש, שמקביל למשיכת יתר. יש מגוון גדול, גם בארץ וגם בעולם, של כרטיסים המציעים מודל כזה, וזהו בלי ספק אות להצלחתה של התפיסה הכלכלית-אישית העומדת מאחורי הרעיון.

 

כמה חברות, מבנה אחד

חברת האשראי הגדולה בישראל, חברת ישראכרט, נולדה בשנת 1975. במובן זה, היא חברה ותיקה – חברה שקיימת למעלה מ-40 שנה, בשוק כל כך קשה ותחרותי, ראויה לכל שבח. וישראכרט היא כזו. מבחינה טכנית, מורכבת החברה מארבע חברות שעוסקות בתחומי אמצעי התשלום השונים, והן מופעלות על-ידי שלוש חברות בת, שעובדיהן חולקים מבנה אחד וכולם פועלים באותם כלים עסקיים. מעבר לכך, כפי שניתן היה לצפות מחברה ישראלית בסדר גודל כזה, לישראכרט קשרים ענפים עם ארגונים בינלאומיים הקשורים לנושאי תשלום, וביניהם חברת ויזה הבינלאומית, ועוד. ישראכרט מספקת כיום שירותי הנפקת כרטיסי אשראי ללא פחות מאשר שמונה בנקים, מספר שמעיד יותר מכל על עוצמתה. שמונה הוא גם מספר טיפולוגי, ומופיע הרבה, למשל, בשמות של סרטי קולנוע, עניין המוסיף קצת אבק כוכבים, לתחום אפור כמו התחום הבנקאי.

 

עלייתם של הטנורים

למרות שהוקמה ב-1975, רק ב-1978 התחילה ישראכרט לשווק כרטיסי אשראי מקומיים ובינלאומיים תחת מותג אחד. כמו סיפורים אחרים שהתחילו בשנות השבעים, גם זוהי עלילה עם תפניות לרוב, ועם יריב עקשן אחד, לפחות בתחומי השוק הישראליים, יריב שאותו הכריעה ישראכרט שוב ושוב, וכל מי שמצוי, אפילו מעט, בשוק המקומי, יכול לנחש במי המדובר. ב-1996, לקראת כניסתו של מתחרה חדש לשוק הישראלי, מיתגה ישראכרט את כרטיסיה מחדש, והוסיפה אליהם גם את מותג העל הבינלאומי – אמריקן אקספרס. בשלב זה עליונותה של ישראכרט הייתה ברורה לכל, ולא היה פרשן פיננסי אחד שפקפק בה. רק כאשר הגבירו יריבותיה את מאמציהן לכבוש מחדש נתחים משמעותיים של השוק, אי אז בתחילת שנות האלפיים, שוב עלתה ישראכרט מדרגה, והחלה בהנפקת כרטיסי ויזה חוץ בנקאיים, וגם לסלוק שוברי ויזה. היא חיזקה את מעמדה בקרב הציבור באמצעות סדרת קמפיינים, שהידוע שבהן הוא קמפיין "שלושת הטנורים", שאין אדם שחי בישראל באותה תקופה, שאינו זוכר אותו.

חישוב כספים

המעמד ממשיך להישמר

הגב הפיננסי האיתן של ישראכרט אפשר לה לשמור על מעמדה כחברת כרטיסי האשראי החזקה בישראל במשך שנות דור, עניין נדיר מאוד. היא עשתה מספר צעדים יוצאי דופן, ביחס למעמדה, והחלה לשווק כרטיסים שזוהו ככרטיסי מאסטרקרד. אם הייתה חברה במעמדה עושה זאת במקום אחר בעולם, ייתכן שמשהו מערך המותג היה נפגע. אך בישראל הדבר לא קרה: ישראכרט המשיכה להיות מוכרת, והזיהוי עם מאסטרקרד לא רק שלא פגע, אלא הוסיף. מעבר להיותה חברת כרטיסי האשראי מספר אחת בישראל, ישראכרט היא גם החברה המתפעלת את המספר הגבוה ביותר של כרטיסי אשראי בישראל – יותר מכל חברה אחרת. בכך היא משמרת את מעמדה ומגנה עליו מפני כל טלטלה.

מכשירי סליקה כרטיסי אשראי – מה שרציתם לדעת ולא העזתם לשאול

כולנו קונים מוצרים שונים בחיינו הבוגרים אך רובנו לא משקיעים את המחשבה על הנפלאות שבהן עובדים מכשירי סליקה כרטיס אשראי. בעוד שפעם היינו צריכים להסתובב עלינו עם כסף מזומן על מנת לקנות דברים שרצינו, היום אנחנו יכולים ביתר קלות פשוט לשלוף את כרטיס האשראי מהארנק ולשם עבור כל דבר שנחפוץ בו. על מנת להכיר לכם את עולם מכשירים סליקה כרטיסי אשראי קצת טוב יותר אספנו כמה פיסות מידע מעניינות שככל הנראה לא הייתם נחשפים אליהן לולא המאמר הזה.

סליקת אשראי

דבר ראשון: יש אותם גם ניידים וגם נייחים

מי שחושב על מכשירי סליקה כרטיס אשראי בדרך כלל חושב על הקופות הגדולות והמגושמות שיש בחנויות. עם זאת, היום יש פיתוחים שונים אשר באמצעות התקן קטן והורדת אפליקציה מתאימה לטלפון הנייד אפשר בקלות ליצור מכשירי סליקה כרטיסי אשראי בטלפון הנייד. היתרון של האפשרות לקיים מכשיר סליקה הטלפון הנייד הוא שניתן לחייב לקוח על רכישה של מוצר כל שהוא במעמד הקנייה ולא מראש. זהו מהלך שמוריד התנגדות למכירה ועשוי להעלות את הסיכויים שלה.

דבר שני: אבטחה מעל הכל

נכון, עולם הטכנולוגיה מאוד מתקדם, אבל יחד איתו עולים הסיכונים של אבטחת מידע ודומיה. בגלל שמדובר על מאות ולעיתים אלפי כרטיסי אשראי שמועברים במכשירי סליקה כרטיס אשראי המשמעות היא שצריך להתקין גם אפליקציה שתביא לך שתהיה אבטחת מידע על המכשיר ושלא יהיה ניתן להתחקות אחריו ולהוציא את מספרי האשראי.

דבר שלישי: עמלות סליקה

ככל שאתם צרכנים, הנושא פחות מעניין אתכם אבל ככל שמדובר בבעלי עסקים חשוב מאוד לבדוק לפני שאתם מתקשרים עם חברת אשראי מסוימת מה הסכום שהם גובים עבור סליקה של כרטיסי האשראי. כאשר בוחרים בערוץ של מכשירי סליקה כרטיסי אשראי בוחרים בנוחות עבור הצרכן אבל יש שורה של עלויות שיש לקחת בחשבון ובינהן העלות של הסליקה של הכרטיס. על מנת שההתקשרות תהיה משתלמת לבית העסק צריך לוודא שעלות הסליקה מצדיקה את ההתקשרות עם אותה חברת אשראי ספציפית ואם יש איזה שהן הטבות שמקבל אותו בית עסק עבור ההתקשרות.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *